Czym jest uważność?
Uważność to nic innego jak świadomość i ciekawość względem otaczającej nas rzeczywistości oraz doświadczenie tego, co „tu i teraz”. To zatrzymanie się i dostrzeżenie, co w dzisiejszych realiach niestety bywa niezwykle trudne.
Dzięki uważności możemy obniżyć poziom stresu, wsłuchać się we własne potrzeby, zrozumieć swoje przeżycia wewnętrzne, poprawić swoją uwagę, czy być spokojniejszym na co dzień i odzyskać radość życia.
Problemy w obszarze koncentracji, pamięci, towarzyszącego nam stałe napięcia, czy obniżonego nastroju i nerwowości dotyczą nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Pamiętajmy, że naśladują nas one i powielają niesione przez nas sposoby zachowania. Kiedy my, dorośli, pozostajemy wciąż w biegu i żyjemy w ciągłym pośpiechu, one obserwują i chłoną.
Z natury dzieci są bardzo uważne. Interesuje je to, co nas otacza – od małego kamyczka, po wróbelka brodzącego w kałuży. Szybko jednak uczą się innego, zaobserwowanego u dorosłych, sposobu funkcjonowania. Wszystko dookoła jest przecież świecące, głośne i szybkie. Dostosowują się do tej rzeczywistości. Niestety niesie to za sobą wiele negatywnych skutków, np. wzmożoną nerwowość, czy problemy z koncentracją uwagi.
Świetnym rozwiązaniem jest wspólna praca nad codzienną uważnością – zarówno korzystając z gotowych programów, ale również zwyczajnie zwalniając w codzienności. Warto czasami zatrzymać się w parku i wsłuchać się w obecne tam odgłosy, pójść do pracy inną drogą, czy zjeść dobry posiłek skupiając się wyłącznie na jego smaku. Choć może wydawać się, że dzieci nie są zainteresowane tego typu doświadczaniem, rzeczywistość okazuje się być inna. Często podoba im się inna forma spędzania czasu oraz to, że dorosły wreszcie skupia się na nich w stu procentach słuchając i obserwując.
Aby spróbować wspólnej przygody z uważnością warto skorzystać z dostępnych na rynku materiałów, np. kolorowanek uważności, czy książki Uważność i spokój żabki autorstwa Eline Snel. Poniżej załączamy przykładowe dostępne w sieci nagrania, dzięki którym możecie zacząć już teraz ☺
Materiał przygotowała: Elżbieta Bielecka – psycholog OA SRK